Kaj je MR enterografija z magnetno resonanco?
MR enterografija (magnetnoresonančna) je slikovna preiskava, s katero lahko vaš zdravstveni delavec vidi podrobne slike vašega tankega črevesa. Z njo lahko natančno ugotovi vnetja, krvavitve, ovire in druge težave.
Test uporablja magnetno polje za ustvarjanje podrobnih slik vaših organov. Slike analizira računalnik. Pred testom vam damo peroralno in intravensko kontrastno barvilo, ki osvetli tanko črevo. Vbrizgamo vam tudi zdravilo za zmanjšanje gibanja črevesja, ki lahko moti slike.
To ni rentgensko slikanje. Ne vključuje sevanja. Peroralno kontrastno sredstvo ne vsebuje nobenega radioaktivnega materiala. Slike pri tem testu so precej podrobne. Postopek lahko traja približno 45 minut.
MR enterografija: Kaj preiskava razkriva?
Ta preiskava lahko pomaga ugotoviti: ali imate notranje krvavitve, območja draženja in otekanja, Abscese, ki so z gnojem napolnjeni žepi v črevesnih stenah, majhne raztrganine v črevesni steni, blokade, tumorje. S to preiskavo lahko tudi spremljate, kako dobro deluje in napreduje določeno zdravljenje.
MR enterografija se pogosto priporoča, kadar imate Crohnovo bolezen. Crohnova bolezen običajno prizadene mlade ljudi, pri katerih obstaja večje tveganje za težave zaradi ponavljajoče se izpostavljenosti sevanju.
MR enterografija lahko pomaga preprečiti nepotrebna rentgenska slikanja. Poleg tega je postopek boljši test za pregled težav z mehkimi tkivi.
MR enterografiji: tveganja
MR enterografija prinaša nekatera tveganja. Magnetno polje lahko spremeni delovanje vsajenih medicinskih pripomočkov.
Kontrastno sredstvo lahko poškoduje ledvice, zlasti če te ne delujejo dobro.
Nekateri ljudje imajo alergijsko reakcijo na kontrastno barvilo.
Glede na vaše specifično zdravstveno stanje lahko obstajajo tudi druga tveganja. Pred testiranjem in preiskavo se o vseh pomislekih obvezno pogovorite s svojim zdravstvenikom.
Kako se lahko pripraviti na MR enterografijo?
Pred preiskavo boste verjetno morali:
- opraviti vse krvne teste ali druge preiskave, ki jih je naročil vaš zdravnik.
- obvestiti zdravsnika, če ste ali bi lahko bili noseči.
- sporočite, če imate ali uporabljate kakršne koli vgrajene medicinske pripomočke, kot so slušni aparati. Če jih imate, tega testa morda ne boste mogli opraviti. Če imate na primer vgrajen defibrilator ali srčni spodbujevalnik, polžev vsadek za uho, sponko za možgansko anevrizmo ali kovinsko tuljavo v krvnih žilah, ne smete opraviti tega testa ali vstopiti v območje magnetne resonance, razen če radiolog reče, da je to dovoljeno.
- prepričajte se, da razumete, zakaj vam je bil opravljen ta test.
- Vprašajte svojega zdravnika, ali morate prenehati jemati katero od rednih zdravil ali dodatkov.
- Vprašajte kdaj lahko prenehate jesti in piti. Vprašajte tudi, ali se morate zaradi tega testa izogibati določeni hrani. Morda vas bodo prosili, da 6 ur pred testom ne jeste in ne pijete.
- Obvestite zdravnika morebitnih alergijah ali drugih zdravstvenih stanjih, kot sta sladkorna bolezen ali bolezen ledvic.
- Z radiologom ali zdravstvenim delavcem se pogovorite, ali boste morda potrebovali pomirjevalo, da se med testom sprostite.
- Na preiskavo ne nosite nobenega nakita ali telesnih piercingov in ne prinašajte dragocenih osebnih predmetov.
- V prostor za preiskave ne nosite nobenih kovinskih predmetov. To vključuje sponke za lase in kovinske zadrge.
- Če imate občutljiv sluh, prosite za čepke za ušesa, ki jih lahko nosite med postopkom. Naprava za magnetno resonanco lahko povzroča glasne zvoke, ki so za nekatere ljudi lahko moteči.
- Če lahko greste domov še isti dan, poskrbite, da vas bo odrasla oseba lahko odpeljala domov, če boste pred postopkom prejeli pomirjevalo.
Kao poteka preiskava ?
- Za preiskavo se boste preoblekli v haljo.
- Morda boste dobili pomirjevalo, ki vam bo pomagalo, da se sprostite.
- Pred testom boste dobili vodo in kontrastno snov, da jo popijete. Test se bo začel približno 45 minut po tem, ko boste začeli piti vodo in kontrastno snov.
- Zdravstveno osebje vam bo pomagalo, da se namestite in pritrdite na mizo v sobi za preiskave. Bolj ko boste mirni, boljše bodo slike.
- Medicinska sestra bo uvedla intravenozno linijo, da boste poleg pogoltnjenega kontrasta lahko prejemali tudi tekočino in vbrizgano kontrastno snov. Vbrizgajo vam lahko tudi zdravilo, ki bo sprostilo črevesje. To bo omogočilo pridobitev boljših slik.
- Naprava za magnetno resonanco bo vaše telo pregledala pred vbrizganjem kontrastnega barvila in po njem. V sobi boste sami, vendar se lahko pogovarjate z osebami, ki upravljajo napravo. Med skeniranjem vas bo aparat morda šumel, udarjal ali brenčal. To je normalno.
- Prosili vas bodo, da za kratek čas zadržite dihanje.
- Med pregledovanjem slik boste morda morali ostati na mestu. Po potrebi bodo izdelane dodatne slike.
Kaj se zgodi po MR enterografiji?
Nekateri ljudje imajo blago slabost, krče ali drisko zaradi vbrizganega kontrastnega sredstva ali drugih vbrizganih predmetov. Če imate kakršne koli resne ali stalne neprijetne občutke, obvestite svojega zdravstvenega delavca.
MR enterografija je neinvazivna radiološka metoda, ki se uporablja za prikaz tankega črevesja. Lahko razkrije spremembe v sklopu kronične vnetne bolezni, tumorske rašče, pooperativne brazgotine itd.
Storitev lahko pri nas opravite samoplačniško in se opravlja v Medical center Rogaška. Naročanje na MR eneterografijo lahko opravite preko spletnega obrazca na povezavi : TUKAJ ali nas pokličete na številko 041440905.