Fiksni zobni aparat

admin Articles Komentarji so izklopljeni za Fiksni zobni aparat , ,

Fiksni zobni aparat je najpogostejši in najbolj učinkovit način za ravnanje zob oziroma za korekcijo ortodontskih anomalij.

Kaj je fiksni zobni aparat?

Gre za kombinacijo malih kovinskih ali keramičnih nosilcev – zvezdic, ki se prilepijo na zunanjo stran zob in žic ki nosilce – zvezdice povezujejo. Ko se nosilci – zvezdice enkrat prilepijo na zobe jih do konca terapije ne odstranjujemo. Žiče se v času terapije menjajo od tanke proti debelejšim. Funkcija žice je ustvariti napetost, ki zobe premika v smeri po planu terapije in jih s časom postavi v željeno ravnino zobnega loka.

fiksni zobni aparat

Ortodontska diagnostika in zdravljenje

Po opravljenem prvem pregledu in posvetu pri ortodontu se postavi diagnoza in plan ortodontske terapije. Ortodontska diagnostika je najpomembnejši del terapije in je temelj za dobro opravljeno delo ortodonta. Na podlagi podrobne diagnoze je možno predvideti morebitne zaplete tekom terapije in tako v naprej določiti možne rešitve.

Po opravljenem diagnostičnem delu se lahko ortodontska terapija prične. To pomeni, da lahko neposredno po pregledu fiksni zobni aparat namestimo pacientu na določeno čeljust. Pogosto se v prvi fazi zdravljenja uporabijo tanjše žice s katerimi se uporabi tudi manjša sila delovanja na zob in s tem ohranimo zdrave dlesni. V času terapije vam ortodont menjuje žice od tanjše od debelejše z namenom usmeritve zob v pravilno pozicijo. V določenih primerih se v času terapije uporabijo tudi elastične mini gumice, kljukice, gumbi, mini vijaki in drugi elementi ki so v pomoč pri procesu ravnanja zob.

Kontrolni pregledi 

Kontrolni pregledi se opravijo nekje na 8 do 10 tednov. Na pregledih menjamo žičke in dodatne elemente. Po ravnanju zob obeh čeljusti je potrebno uravnati tudi ugriz in vzpostaviti normalno funkcijo čeljusti. V tem delu terapije pacienti nosijo elastične gumice, ki jih nameščajo in odstranijo sami po navodilu ortodonta. Ko sta ortodont in pacient zadovoljna z doseženim rezultatom terapije lahko fiksni zobni aparat odstranimo. In prične se drugi del terapije – retencija.

Druga faza terapije – retencija

Po odstranitvi fiksnega zobnega aparata, čiščenja in poliranja zob se vzame odtis za reteiner. Funkcija reteinerja je, da ohranja novo pridobljeni nasmeh in prepreči mišicam, da bi zobe povrnili na prvotno stanje. Reteiner je lahko fiksni v obliki tankih žic ki se pričvrstijo na notranjo stran zob. V uporabi pa so tudi mobilni reteinerji, ki prekrivajo vse zobe in se namestijo na obe čeljusti.

Retencija se določa na podlagi težavnosti anomalije in se v redih primerih lahko izvaja do konca življenja.

Kandidati za fiksni zobni aparat

Za fiksni zobni aparat s kovinskimi nosilci se največkrat odločajo mlajši pacienti med 12 in 14 letom starosti. Ker se za ortodontske terapije odloča vse več starejših oseb v zadnjih petih letih beležimo porast uporabe keramičnih nosilcev – zvezdic, ki so zaradi svoje nevidnosti odlična izbira.

Ortodontska terapija je lahko uspešna v vseh življenjskih obdobjih. Odrasle osebe, ki se odločijo za fiksni zobni aparat so zelo zavzete in disciplinirane v času terapije. Preobrazba njihovega nasmeha v bolj zrelih letih ima popolnoma drugo vrednost, pripomore pri dvigu samozavesti ter ima mnoge druge prednosti.  

Pomembno je poudariti, da je premikanje zob z namenom popolnega nasmeha pri mlajših pacientih enostavnejši in hitrejši. Ni pa to ovira, da tega ne morete narediti po tridesetem, štiridesetem ali tudi petdesetem letu starosti. Vsako anomalijo, ki jo v mladosti niste ustavili boste kot starejši pozdravili.

Akcijska ponudba

Do konca počitnic smo v Centru odličnosti za ortodontijo v Zagrebu za vas pripravili posebno akcijsko ponudbo. Prijavite se na brezplačni posvet on pregled že danes in ujemite do 40% popusta na fiksni zobni aparat.

Ponudba velja do 31.8.2019. Pokličite na sna številko 041 440 905 ali zahtevajte aktualno ponudbo preko spletnega obrazca: Aktualna ponudba