Artroskopija kolena: minimalno invazivna kirurgija sklepov ali artroskopija je operativna metoda, kjer se skozi več majhnih rezov (odprtin) na sklepu s pomočjo kamere in posebnih instrumentov izvaja poseg v sklep brez klasičnega odpiranja sklepa.

Artroskopija kolena: zlati standard sodobne ortopedije.
Pri zdravljenju številnih bolezni in poškodb kolenskega sklepa. Dobra vizualizacija, natančni instrumenti in spretnost operaterja nam omogočajo, da s tem minimalno invazivnim pristopkom zdravimo širok spekter težav s kolenom in tako izkoristimo vse njegove prednosti. Odlični pooperativni rezultati, hitra rehabilitacija in okrevanje ter vrnitev k vsakodnevnim telesnim aktivnostim, manjše pooperativne bolečine in estetski rezultati so razlogi za izbiro te vrste operacije.
V Polikliniki Roth največ uporabljajo in posegajo po minimalno invazivnih operativnih tehnikah, kamor spada tudi artroskopija kolena, pohvalijo pa se lahko, da uporabljajo najsodobnejšo opremo in digitalni FULL HD artroskopski aparat za maksimalno natančnost in vizualizacijo pri izvajanju tovrstnih operacij.
Indikacije za artroskopijo kolena so kolena
Najpogostejše indikacije za artroskopijo kolena so kolena:
- Ruptura meniskusa
- Poškodbe sklepnega hrustanca
- Ruptura sprednje, posteriorne ali kolateralne vezi kolena
- Zlomljeni hrustančni ali hrustančno-kostni delci
- Vnetje sinovialne membrane
- Nestabilnost patele
Šivanje in rekonstrukcija meniskusa
Poškodbe hrustanca lahko popravimo in zdravimo s številnimi sodobnimi tehnikami in artroskopskimi instrumenti. Najpogosteje poškodovane površine zgladimo in poliramo, da poravnamo in zgladimo kontaktne površine. Pri manjših okvarah hrustanca se na mestu defekta v kosti pogosto naredijo mikrofrakture, ki spodbudijo in omogočijo nastanek novega hrustančnega tkiva. Sodobnejše tehnike zdravljenja tovrstnih poškodb vključujejo avtologno presaditev hrustanca z nepoškodovanega mesta v kolenu (kjer nam je hrustanec manj potreben) na poškodovano mesto. Najsodobnejše tehnike uporabljajo gojenje hrustanca v laboratoriju ter njegovo presaditev in implantacijo v koleno. Pri vseh oblikah sanacije in popravljanja poškodb hrustanca se pacient kmalu po posegu odpravi domov peš, da pa ima poseg maksimalen učinek, se mora držati določenih pooperativnih protokolov, in sicer mora prizanašati nogi, na kateri je bil izveden poseg, običajno s hojo s pomočjo bergel z delno obremenitvijo noge
Poškodbe hrustanca in presaditev hrustanca
Poškodbe hrustanca lahko popravimo in zdravimo s številnimi sodobnimi tehnikami in artroskopskimi instrumenti. Najpogosteje poškodovane površine zgladimo in poliramo, da poravnamo in zgladimo kontaktne površine. Pri manjših okvarah hrustanca se na mestu defekta v kosti pogosto naredijo mikrofrakture, ki spodbudijo in omogočijo nastanek novega hrustančnega tkiva. Sodobnejše tehnike zdravljenja tovrstnih poškodb vključujejo avtologno presaditev hrustanca z nepoškodovanega mesta v kolenu (kjer potrebujemo manj hrustanca) na poškodovano mesto. Najsodobnejše tehnike uporabljajo gojenje hrustanca v laboratoriju ter njegovo presaditev in implantacijo v koleno. Po vseh oblikah sanacije in popravljanju poškodb hrustanca gre pacient kmalu po posegu domov v hojo, da pa ima poseg maksimalen učinek, mora upoštevati določene pooperativne protokole, in sicer mora prizanesti nogi, na kateri je bil poseg, običajno s hojo s pomočjo bergel z delno obremenitvijo noge.
Rekonstrukcija kolenskih vezi
Poškodbe kolenskega ligamentarnega sistema so še posebej pogoste pri fizično aktivnih ljudeh in športnikih, kar jim onemogoča nadaljevanje običajnih aktivnosti. To je razlog, da je še posebej pomembno hitro okrevanje in celjenje, zato je artroskopija izbrana metoda.
Najpogostejša poškodba kolenskih vezi je pretrganje sprednje križne vezi (ACL) in medialne kolateralne vezi (MCL), medtem ko se v bistveno manjšem odstotku pojavljajo poškodbe posteriorne križne vezi ( PCL) in lateralnih kolateralnih ligamentov (LCL).
Artroskopska rekonstrukcija sprednje križne vezi (ACL) je najpogostejši operativni poseg pri rekonstrukciji ligamentov kolenskega sklepa. Pretrganje sprednje križne vezi povzroči nestabilnost kolena in s tem onemogoči vsakodnevno športno udejstvovanje aktivnih športnikov, zato je rekonstrukcija vezi pomembna. Poleg nestabilnosti kolena po pretrganju sprednje križne vezi je pospešena tudi obraba hrustanca zaradi nenaravnih gibov v kolenu, zato je pri mlajši populaciji pomembna rekonstrukcija vezi in vzpostavljanje normalnih anatomskih razmerij in gibanja v kolenskem sklepu. Operacijo izvedemo minimalno invazivno skozi več majhnih odprtin na kolenu, presadek pa običajno vzamemo iz pacientovih lastnih kit (m. semitendinosus in m. gracilis), ki jih fiksiramo z resorbtivnimi vijaki. Operacija traja kratek čas in daje odlične pooperativne rezultate, pacient pa gre domov še isti ali naslednji dan po operaciji.
Čiščenje kolena
Čiščenje kolena je osnovni artroskopski poseg, katerega namen je očistiti koleno in odstraniti vse kostne ali hrustančne elemente, torej prosta telesa, ki onemogočajo normalno delovanje sklepa. Poleg tega pogosto z instrumenti odstranimo degeneracijo meniskusa in hrustanca, sinovijo ali maščobno tkivo pa varčno odstranimo. Prav tako se vizualizirajo vse spremembe in poškodbe v sklepu ter natančno zazna trenutno stanje sklepa, tako da je možno načrtovati nadaljnje zdravljenje.

Zakaj opraviti artroskopijo kolena v Polikliniki Roth:
- uporabljajo danes najsodobnejše minimalno invazivne tehnike pri artroskopiji kolena in rekonstrukciji kolenskih vezi
- uporabljajo najkvalitetnejše implantate za fiksacijo ligamentov in šivanje meniskusa, s čimer zmanjšamo možnost zrahljanja ali ponovne rupture (izključno nemški in ameriški implantati)
- izvajajo vse oblike rekonstrukcije z minimalno invazivnimi tehnikami (artroskopsko), po katerih na koži ostane le nekaj majhnih odprtin, proces okrevanja in celjenje ran pa sta izjemno hitra
- imajo 20 let izkušenj na področju minimalno invazivne kirurgije kolena
- so med prvimi v Republiki Hrvaški, ki smo začeli izvajati operacije rekonstrukcije križnih vezi pri otrokih z odprtimi conami rasti, kar tudi v današnji sodobni ortopediji predstavlja velik izziv zaradi zahtevnosti tovrstnega posega
- so edini v Republiki Hrvaški, ki izvajamo rutinsko primarno popravilo sprednje križne vezi pri otrokih
Operacija kolena – brez čakalne dobe
Za ortopedske posege so v Sloveniji dolge in večkrat presežene čakalne dobe. Zato se vedno več Slovencev odloča za zdravljenje v tujini. Tako tudi za ortopedske operacije, pri katerih jim je ključna obravnava brez čakanja in na visoki kakovostni ravni kirurške storitve.
Ortopedski pregled
Termin za ortopedski pregled boste dobili brez čakalne dobe. Naročeni boste v Poliklinki Roth na Hrvaškem. Termin pregleda zgotovimo znotraj 5 delovnih dni. Pregled je možno opraviti v Zegrebu ali Rijeki.
Ortopedski poseg
Termin za ortopedski poseg dobite po opravljenem pregledu, ko vas ortoped potrdi za kandidata za poseg. Tudi na poseg ne boste čkali več kot 7 delovnih dni. Posegi se opravljajo v Rijeki.
Povračilo stroškov zdravljenja
Zakonodaja
Povračilo stroškov zdravljenja v tujini na napotnico ureja 44. c člen Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). Operacijo vam povrne ZZZS, tako da morate imeti veljavno obvezno zdravstveno zavarovanje.
Višina povračila stroškov operacije na Hrvaškem
Strošek se vam povrne po ceni, ki velja za vašo operacijo v Sloveniji, vendar ne več kot znašajo dejanski stroški. ZZZS vam strošek povrne v do 60 dneh od prejema vloge za povračilo. Vlogo vam brezplačno pomagamo vložiti.
Plačilo operacije je pogoj za povračilo stroška od ZZZS
Zakon določa, da morate v tujini (na Hrvaškem ali kjerkoli znotraj EU) operacijo najprej plačati, da lahko zahtevate od ZZZS povračilo stroška za opravljen poseg. Za več inoformacij o povračilu stroškov nas kontaktirajte preko spletnega obrazca na povezavi TUKAJ ali pokličite 041440905.